Olympiáda dětí a mládeže

Datum zveřejnění: 
Čtvrtek, 1. Únor 2018

Letohradský biatlonový areál se ve dnech 29. ledna až 1. února 2018 stal jedním z center Olympiády dětí a mládeže 2018 (ODM 2018), kterou pořádá Pardubický kraj.

Jde o největší tuzemskou sportovní akci pro starší žáky a žákyně, na které bude více než 1300 dětí bojovat v 11 sportovních disciplínách o 127 sad medailí. Neúspěšnější kraj si odnese pohár pro vítěze. V Letohradu se pojedou závody v biatlonu, běžeckém lyžování a lyžařském orientačním běhu. Podrobnosti o akci a také program je v příloze  a  na www.olympic.cz/odm.

Mezi závodníky je  i nekořský Filip Mikyska, který mezi mladšími žáky poběží závod v biatlonu na 3 km, závod s hromadným startem  a štafetu 3x3. Závodí v pondělí 29.1.2018 od 17 hodin, v ůterý 30.1.2018 od 14,30 a ve čtvrtek 1.2.2018 od 14,45. 

Filip v pondělním závodě obsadil mezi 28 závodníky 12 místo, v úterý  v závodě s hromadným startem  si polepšil na 8 příčku. jeho závod lze shlédnout na  www.ceskatelevize.cz/ivysilani/12155278473-hry-viii-zimni-olympiady-deti-a-mladeze-2018/218471291371044-biatlon

Štafeta Pardubckého kraje vybojovala v závěrečném čtvrtečním závodě 3 místo, Filip Mikyska v ní závodil jako druhý nejmladší účastník www.ceskatelevize.cz/ivysilani/12155278473-hry-viii-zimni-olympiady-deti-a-mladeze-2018/218471291371091-biatlon

J.Pomikálek

„Olympiáda dětí a mládeže se v mnohém podobá velké olympiádě. Součástí jsou slavností ceremoniály, sliby, olympijský oheň, zájem médií i diváků. Všichni zájemci budou moci sportoviště během olympiády zdarma navštívit, připraven bude také doprovodný program, přiblížil René Živný, předseda organizačního výboru a radní Pardubického kraje.

Sportoviště Olympiády děti a mládeže 2018 budou rozložena do šesti měst v Pardubickém kraji. Soutěže v biatlonu, běžeckém lyžování a lyžařském orientačním běhu se uskuteční v Letohradu, alpské lyžování na Bukové hoře v Čenkovicích, skicross a snowboarding na Větrném vrchu na Dolní Moravě, hokej v Chocni a v České Třebové, krasobruslení, rychlobruslení, šachy a taneční soutěž v Litomyšli. V rodišti Bedřicha Smetany, přesněji v Evropském školícím centru, bude také olympijský dům.

Maskotem ODM je klokan. Proč má bílou barvu?

Nedílnou součástí každé olympiády je také maskot, jímž bude na ODM 2018 klokaniceBibi Olympia, stylizovaná a pojmenovaná podle své předlohy z masa a kostí, která žije v zámeckém parku v Letohradu. Zajímavostí je, že Bibi Olympia je albínka, takže na rozdíl od většiny svých klokaních vrstevníků je celá bílá. Liší se dokonce i od svých rodičů, Kuby a Růženky. Jméno Bibi Olympia jí při slavnostním křtu dal známý režisér a herec Jiří Mádl. Stejné jméno nese i olympijský maskot. Pro úplnost je třeba ještě uvést, že jeho grafickou podobu a následně také kostým z velké části vytvořili žáci Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí.

Nedostanete se na sportoviště? Nevadí!

Olympijské dění mohou sledovat i sportovní nadšenci, kteří se nedostanou přímo na sportoviště. Z vybraných závodů a zápasů se budou vysílat živé přenosy, Česká televize nabídne souhrny a reportáže. Samozřejmostí je výsledkový servis na webu www.olympic.cz/odm  a na facebookové stránce Olympiáda dětí a mládeže.

127 sad medailí

I na dětské olympiádě jsou vítězové a poražení. Mladí olympionici si mezi sebe rozdělí celkem 127 sad medailí a závodit se bude také ve štafetách. Nejúspěšnější krajská výprava ve všech soutěžích dohromady získá pohár pro vítěze. Očekává se účast 1722 sportovců včetně jejich trenérů a servismanů, další desítky osob pojme organizační štáb s dobrovolníky a rozhodčími.

D. Záruba, Pardubický kraj

 

 

 

Fotogalerie: