Zvonička v Údolí
Zvonička se nachází v části obce Údolí v blízkosti rekreační oblasti Pastvinské přehrady. Klidné místo vyhledávané k procházkám, vede kolem ní jedna z cyklotras.
Zvonička byla dle zmínek v kronice Obce Nekoř i v zápiscích osady Údolí postavena roku 1775.
Z knihy „300 let Markétina Oudolí u Nekoře“ (V. Šťovíček, 1993): „Z nařízení císařovny Marie Terezie se v té době v osadách vesnicích , kde nebyly jiné zvony jako kostelní,,v kapli nebo v obecní zvoničce, musely postavit zvoničky hlavně za účelem vyvolání poplachu při požárech. Ve zvoničce se pak zvonilo během dne ave a klekání a při úmrtích. Protože lidé v osadě Údolí měli sotva peníze na živobytí , tak na pozdější opravy zvoničky nebyly peníze. Velmi nutnou opravu si vyžadovala již po sto letech, konaly se sbírky, ale potřebný obnos na řádnou opravu se nedal dohromady. Sem tam se přibylo nějaké prkénko nebo šindel, ale to bylo vše. Ve zvoničce avšak zvonit nepřestalo. Generální oprava byla provedena až v roce 1939, kdy osadníci vybrali mezi sebou dostatečnou částku a zvoničky byla konečně opravena. V roce 1930 – 7. března byl vedle zvoničky přesazena lípa svobody. ( pozn. - vysazena 1919 na pozemku patřícím k čp. 16 – na místě jejího původního vysazení byl v roce 1930 postaven zděný transformátor el. vedení) Vedle zvoničky je postaven kamenný kříž se sousoším, pravděpodobně na paměť moru.“
Tyto informace jsou rovněž uvedeny na vnějším plášti zvoničky od roku 1993, kdy bylo slaveno 300 let od založení osady Údolí.
Jakým způsobem a kdy byla Zvonička opravována v dalších letech není známo, pravděpodobně byla vždy jen řešena aktuální nutná výměna poškozených šablon krytiny a opláštění, případně prken dřevěného pláště .
Poslední výrazná oprava zvoničky pro havarijní stav její stříšky, kdy poškozením střešní krytiny docházelo k zatékání do vnitřní dřevěné konstrukce, byla provedena v roce 2015. Byla provedena generální oprava horní stříšky výměnou poškozených krovů stříšky, bednění a původní krytiny za měděný plech, osazen nový kovaný křížek na vrcholu stříšky, vyměněny poškozené díly střešní krytiny spodní stříšky a odkopání zeminy od zadní části zvoničky až k betonovému základu, aby do dřevěného pobití nepronikala zemní vlhkost. Část nákladů ve výši cca 70 000,- Kč pokryla dotace 27.000,- Kč Sdružení obcí Orlicko z grantového programu Malé památky Orlicka.
Stav zvoničky se bohužel postupně zhoršil, zejména dalším poškozením krytiny spodní stříšky dochází k zatékání do zvoničky, které je nutno neodkladně řešit.
Proto byl zpracován návrh celkové Obnovy Zvoničky v Údolí spočívající zejména v:
- napuštění vnitřních trámových konstrukcí zvoničky proti dřevokaznému hmyzu
- celkové výměně opláštění zvoničky, které je již značně poškozené povětrnostními vlivy
- výměně krytiny na spodní stříšce za měděný plech, který se osvědčil na opravě horní stříšky v roce 2015.
- obnově vstupních dveří a okének Zvoničky ( vstup do zvoničky není omezen, návštěvníci si ji mohou prohlédnout kdykoli i zevnitř)
O dotaci na obnovu Zvoničky byl požádán Pardubický kraj. Dotace byla přidělena, ve výběrovém řízená byl vybrán zhotovitel prací. A letos v létě se práce na obnově rozběhly.
Bylo sejmuto opláštění věžičky zvoničky eternitovými šablonami, které bylo provedeno v roce 1939 při její generální opravě a které je již také značně na několika místech poškozeno. Opláštění bylo provedeno přírodními modřínovými prkny ve stylu stejném, jako ostatní historická zástavba chalup a hospodářských budov (stodol) v této části. Modřínová prkna jsou napuštěna bezbarvým nátěrem proti hmyzu a houbám a ponechána v přírodním přirozeném stavu, aby časem získala stejnou patinu jako výše zmiňované okolní stodoly a části chalup osady Údolí. Takto asi zvonička dle dochované historické fotografie z 30 let minulého stolení původně i vypadala.
Materiál na výměnu opláštění – modřínová prkna má již obec připraven (důsledek odstraňování kůrovcové kalamity v obecních lesích).
Obnovou vnějšího pláště dojde k vyřešení stávajících havarijních stavů památky a částečně k obnovení jejího historického vzhledu.
V dalších letech by pak Obec Nekoř chtěla do zvoničky umístit malý zvon, který se z ní ztratil v padesátých letech minulého stolení a v další etapě opravit kamenný kříž stojící vedle zvoničky.
Obec Nekoř dlouhodobě opravuje a obnovuje malé místní památky a pečuje o jejich vzhled (kamenné kříže a sousoší – např. v letech 2005, 2008, 2011, 2015, 2018 v rámci projektů Malé památky Orlicka, v roce 2015 akcí „Restaurování památky sv. Trojice na Bredůvce“ prostřednictvím podpory grantového programu Pardubického kraje.